Anden Gerbrandy kabinet

Jesper Grønvold August 8, 2016 A 2 0
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc

Den anden kabinet Gerbrandy var en af ​​de fire kabinetter under den hollandske regering i eksil, som sad i London. Skabet blev dannet efter en konflikt mellem dronning Wilhelmina og minister Dijxhoorn Forsvarsministeriet om hans Bureau Bijzondere Aangelegenheden fører til hans afskedigelse. Efter at alle ministrene i den første Gerbrandy kabinet sætte deres fratrædelse fremad, hvilket fører til en omstrukturering af de stillinger, og dannelsen af ​​den anden Gerbrandy kabinet. Også under den anden Gerbrandy kabinet, der er regelmæssige gnidninger mellem ministre og dronningen, hvilket fører til ændringer på flere ministerier.

Regeringen, ledet af dronning Wilhelmina, er den vigtigste inspirationskilde for mange af de modstandsfolk i Holland gennem radio-adresser. Vigtige handlinger kabinettet omfatte anerkendelse af Sovjetunionen, krigserklæring mod Japan, meddelelsen om, at forholdet mellem Nederlandene og den hollandske Ostindien efter krigen vil ændre og genetablering i juli 1943 af repræsentationen i Vatikanet .

I løbet af første og andet kabinet af Gerbrandy planer er lavet til efterkrigstidens retsforfølgning af "ulovlig" Dutch civile. Hos 27 januar, 1945 minister Burger af Interior Anliggender holder en radiotale, at skelne mellem "ulovlig" hollandsk civile og hollandske civile, der lavet en fejl. Han blev spurgt af statsministeren til at træde tilbage - men fordi Gerbrandy ikke diskutere dette med sine kolleger ministre, alle SDAP-ministre trådt tilbage, hvilket fører til den tredje Gerbrandy kabinet.

Ministrene

  • Premierminister: Pieter Sjoerds Gerbrandy
  • Almindelige anliggender: Hendrik van Boeijen, indtil 23 feb 1945
  • Generelt Warfare: Pieter Sjoerds Gerbrandy, fra 21 maj 1942
  • Udenrigsministeriet: Eelco Nicolaas van Kleffens
  • Retfærdighed:
    • Pieter Sjoerds Gerbrandy, indtil 21 Februar 1942
    • Johannes Regnerus Maria van Angeren, fra 21 Februar 1942 indtil 11 juli 1944
    • Gerrit Jan van Heuven Goedhart, fra juli 11, 1944
  • Interiør Affairs:
    • Hendrik van Boeijen, indtil 31 maj 1944
    • Jacobus Albertus Wilhelmus Burger, fra 31 Maj 1944 indtil 27 januar 1945
    • Hendrik van Boeijen, fra 27 januar 1945
  • Uddannelse, Kunst og Videnskab: Gerrit Bolkestein
  • Finans:
    • Maximilien Paul Léon Steenberghe, indtil November 17, 1941
    • Johan Willem Albarda, fra November 17, 1941 indtil December 9, 1942
    • Johannes van den Broek, fra December 9, 1942
  • Krig:
    • Hendrik van Boeijen, indtil September 15, 1942
    • Otto Cornelis Adriaan van Lidth de Jeude, fra September 15, 1942
  • Navy: Johannes Theodorus Furstner
  • Vand: Johan Willem Albarda
  • Handel, Industri og Forsendelse:
    • Maximilien Paul Léon Steenberghe, indtil November 17, 1941
    • Jan van den Tempel, fra November 17, 1941 indtil 8 Jan 1942
    • Petrus Adrianus Kerstens, fra 8 Jan 1942 indtil maj 31, 1944
  • Landbrug og fiskeri:
    • Maximilien Paul Léon Steenberghe indtil November 17, 1941
    • Jan van den Tempel, fra November 17, 1941 indtil 8 Jan 1942
    • Petrus Adrianus Kerstens, fra 8 Jan 1942 indtil maj 31, 1944
  • Handel, industri og landbrug: Johannes van den Broek, fra 31 MAJ 1944
  • Forsendelse og fiskeri: James Marnix de Booij, fra maj 31, 1944
  • Socialministeriet: Jan van den Tempel
  • Kolonier:
    • Charles Joseph Ignace Marie Welter, indtil November 17, 1941
    • Pieter Sjoerds Gerbrandy, fra November 17, 1941 indtil 21 maj 1942
    • Hubertus van Mook, fra 21 maj, 1942
  Like 0   Dislike 0
Forrige artikel Tænk på One
Kommentarer (0)
Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha