Indenrigsministeriet

Jesper Grønvold Januar 2, 2017 I 4 0
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc

Den Indenrigsministeriet er en administrativ struktur med ansvar for intern sikkerhed, retshåndhævelse, civilforsvar og registreringsdatabasen funktioner i Polen. Den nuværende ministerium blev dannet den 18. november 2011, hvor efter parlamentsvalget den 9. oktober 2011 er var en opfordring til at omstrukturere den daværende Indenrigs- og administration.

Den nuværende minister er Teresa Piotrowska.

Historie og funktion

Ministeriet blev oprindeligt grundlagt i 1918. Det er gået gennem flere reformer, herunder partielle spaltninger og fusioner, gennem hele sin historie.

Stillingen som Indenrigsministeren er en af ​​de vigtigste kabinet positioner i Polen, Ifølge direktivet af "præsident Ministerrådets fra den 18. november 2011 er indenrigsministeren har ansvaret for:

  • Den generelle indvendige sikkerhed i landet med hensyn til kriminelle handlinger eller naturkatastrofer
    • herunder de store retshåndhævende organer
      • den polske nationale politi - sikkerhed og beskyttelse af den offentlige orden
  • Statsgrænser 'beskyttelse, regulering af indvandringspolitikken og forebyggelse af ulovlig indvandring
    • den polske grænsepoliti
  • Civilforsvar og krisestyring
    • staten Brandvæsen
    • Eftersøgning og redning samt tilsyn med ambulancetjenester
  • tildeling af identitetspapirer og kørekort gennem netværket af voivodeships
  • forholdet mellem den centrale regering og kommuner
  • integration og registrering af lovlige indvandrere
  • civile registreringsdatabasen funktioner: ægteskabelig registreringsstatus, ændring af navne eller efternavne

Mens Indenrigsministeriet fører tilsyn politistyrker, betyder det ikke fører tilsyn med kriminelle henvendelser; kriminelle henvendelser gennemføres under overvågning af retsvæsenet.

Ministeriets Sædet er placeret på Stefan Batory Street, syd for Warszawas centrum og i statslige distrikt, der omgiver Belweder. Ministeriet kan blive henvist til af dets bogstaverne »husholdningsaffald«.

Lederskab

Teresa Piotrowska - indenrigsminister siden 22 September 2014;

Piotr STACHAŃCZYK - statssekretær for grænsekontrol, indvandring, statsborgerskab og hjemsendelse siden 25 November 2011;

Stanisław Rakoczy - viceudenrigsminister for brandvæsen og civilforsvar siden 28 November 2011;

Rafał Magryś - viceudenrigsminister til civile registre siden 22 Mar 2013;

Marcin Jabłoński - viceudenrigsminister for den offentlige sikkerhed og orden 2 April 2013;

Wojciech Kijowski - generaldirektør;

Politisk kabinet af ministeren

Paweł Majcher - Chefen for Den Udenrigs- kabinet siden 17 juni 2013;

Joanna Faryna-Wielowieyska - rådgiver for ministeren;

Krystyna Marcinek - rådgiver for ministeren;

Adam Malczak - rådgiver for ministeren;

Paweł Polak - rådgiver for ministeren;

Michał Sokolnicki - rådgiver for ministeren;

Ministrene Indenrigsministeriet

Politisk parti: PO PiS SLD UW PZPR SDPL

Andre officeholders

Ministrene for Indre Anliggender i Anden Republikken Polen

  • Stanisław Thugutt 17 November 1918 - Januar 16, 1919
  • Stanisław Wojciechowski 16 januar 1919 - 9 December 1919
  • Stanisław Wojciechowski 13 December 1919 - 9 JUN 1920
  • Józef Kuczynski 23 juni 1920 - 24 Jul 1920
  • Leopold Skulski 24 juli, 1920 - 28 juni 1921
  • Władysław Raczkiewicz 28 Juni 1921 - 13 September 1921
  • Stanisław Downarowicz 19 September 1921 - 5 mar, 1922
  • Antoni Kamieński 10 marts 1922 - 6 juni 1922
  • Antoni Kamieński 28 jun 1922 - 31 juli de 1922
  • Antoni Kamieński 31 juli 1922 - 16 December 1922
  • Władysław Sikorski 16 December 1922 - 26 Maj, 1923
  • Władysław Kiernik 28 maj 1923 - 15 December 1923
  • Władysław Soltan 17 December 1923 - 21 marts 1924
  • Zygmunt Hubner Marts 21, 1924 - af 17. november 1924
  • Cyryl Ratajski 17 November 1924 - 14 juni, 1925
  • Władysław Raczkiewicz 15 Jun 1925 - 13 November 1925
  • Władysław Raczkiewicz 20 November 1925 - 5 Maj 1926
  • Stefan Smólski 10 maj 1926 - 15 maj 1926
  • Kazimierz Młodzianowski 15 maj 1926 - 8 juni 1926
  • Kazimierz Młodzianowski Juni 8, 1926 - 24 November 1926
  • Kazimierz Młodzianowski 27 September 1926 - 30 September 1926
  • Felicjan Sławoj Składkowski 2 oktober, 1926 - juni 27, 1928
  • Felicjan Sławoj Składkowski 27 juni 1928 - 13 April 1929
  • Felicjan Sławoj Składkowski 14 April 1929 - 29 December 1929
  • Henryk Józewski 29 December 1929 - 17 marts 1930
  • Henryk Józewski 29 Marts 1930 - 3 Juni, 1930
  • Felicjan Sławoj Składkowski 3 Juni 1930 - 23 August 1930
  • Felicjan Sławoj Składkowski 25 August 1930 - 4 December 1930
  • Felicjan Sławoj Składkowski 4 December 1930 - 26 Maj 1931
  • Felicjan Sławoj Składkowski 27 Maj 1931 - 23 Juni 1931
  • Bronisław Pieracki 23 Juni 1931 - 9 maj 1933
  • Bronisław Pieracki 10 MAJ 1933 - 13 maj 1934
  • Bronisław Pieracki Maj 15, 1934 - juni 15, 1934
  • Leon Kozłowski 16 Jun, 1934 - 28 juni 1934
  • Marian Zyndram-Kościałkowski 28 juni 1934 - 28 mar 1935
  • Marian Zyndram-Kościałkowski 28 Mar 1935 - 12 oktober 1935
  • Władysław Raczkiewicz 13 oktober 1935 - maj 15, 1936
  • Felicjan Sławoj-Składkowski 16 Maj 1936 - 30 September 1939

Ministrene for Offentlig Sikkerhed

  • Stanisław Radkiewicz 31 December 1944 - 7 December 1954

Ministrene for Indre Anliggender i Folkerepublikken Polen

  • Władysław Wicha 7 December 1954 - 12 December 1964
  • Mieczysław Moczar 12 December 1964 - den 15. juli 1968
  • Kazimierz Świtała 15 juli 1968 - 13 Februar 1971
  • Franciszek Szlachcic 13 februar 1971 - 22 December 1971
  • Wiesław Ociepka 22 December 1971 - 28 feb, 1973
  • Stanisław Kowalczyk 22 Marts, 1973 - okt 8, 1980
  • Mirosław Milewski 8 Okt 1980 - 31 jul, 1981
  • Czesław Kiszczak Jul 31, 1981 - 6 Juli 1990

Ministrene for Interne Anliggender og Administration i den tredje Republikken Polens

  • Leszek Miller 1 Januar 1997 - 17 oktober 1997
  • Janusz Tomaszewski 31 Oktober 1997 - 3 September 1999
  • Marek Biernacki 7 oktober 1999 - 19 oktober 2001
  • Krzysztof Janik 19 oktober, 2001 - 21 januar, 2004
  • Józef Oleksy 21 januar 2004 - med 21 April 2004
  • Jerzy Szmajdziński 21 April 2004 - 2 Maj 2004
  • Ryszard Kalisz 2 maj 2004 - 31 oktober 2005
  • Ludwik Dorn den 31. oktober 2005 - 7. februar 2007
  • Janusz Kaczmarek 8. februar 2007 - 8 August 2007
  • Władysław Stasiak 8 august 2007 - 16 November 2007
  • Grzegorz Schetyna 16 november 2007 - 13 Oktober 2009
  • Jerzy Miller 14 oktober 2009 - 17 November 2011
  Like 0   Dislike 0
Forrige artikel Sober
Næste artikel Trolleybusser i Salzburg
Kommentarer (0)
Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha