Romersk-katolske ærkebispedømme i Blantyre

Kate Hein August 8, 2016 R 0 0
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc

Ærkebispedømmet Blantyre er Metropolitan Se for kirkeprovins af Blantyre i Malawi.

Katedralen Church of the ærkebispedømme er Limbe Vor Frue Kirke.

Ærkebispedømmet Blantyre er 9.166 kvadrat miles. Ud af en samlet befolkning på 4.600.000, er der 1,133,850 katolikker. Der er 78 præster og 287 religiøse.

Pr Onsdag, 3 juli, 2013, ærkebispedømmet er en ledig se. Metropolitan ærkebiskop af den romersk-katolske ærkebispedømme i Blantyre, ærkebiskop Tarcisius Gervazio Ziyaye, alder 60, blev udnævnt af Pave Frans at besætte en ledig stilling som følge af fratræden for ærkebiskoppen af ​​den romersk-katolske ærkebispedømme i Lilongwe, som tidligere havde, som en Stift , været en del af ærkebispedømmet i Blantyre s kirkeprovins. Ærkebiskop Ziyaye, som angivet nedenfor, havde engang været biskop i Lilongwe, da det var en Stift.

På Mandag januar 25, 2010, udnævnte pave Benedikt XVI Fader Montfort Stima, alder 52, så Vicar generalsekretær ærkebispedømmet Blantyre, som titulærbiskop af Puppi og som Auxiliary biskop af ærkebispedømmet. På Fredag, 6 december, 2013, Pave Frans opkaldt Auxiliary biskop Stima som efterfølger til biskop Alessandro Pagano, SMM, som havde tjent som biskop i romersk katolske stift Mangochi, en suffragan se af ærkebispedømmet Blantyre. Hans kontor Auxiliary biskop af Blantyre er derfor ledig.

Historie

  • 1903/12/03: Etableret som Apostolsk præfekturet Shire fra Apostolsk præsteembedet Nyassa
  • 1908/04/14: fremmes som Apostolsk præsteembedet Shire
  • 1952/05/15: omdøbt til Apostolsk præsteembedet Blantyre
  • 1959/04/25: fremmes som Metropolitan ærkebispedømmet Blantyre

Lederskab

  • Metropolitan ærkebiskopper af Blantyre
    • Thomas Luke Msusa: 2013/11/21 -
    • Tarcisius Gervazio Ziyaye: 2001/01/23 - 2013/07/03; overført til at være ærkebiskop af Lilongwe grundet en opsigelse
    • James Chiona: 1967/11/29 - 2001/01/23
    • John Baptist Hubert Theunissen, SMM: 1959/04/25 - 1967/10/14
  • Vicars apostolske af Blantyre
    • Ærkebiskop John Baptist Hubert Theunissen, SMM: 1949/12/25 - 1959/04/25

Suffragan stifter

  • Stift Chikwawa
  • Stift Mangochi
  • Stift Zomba
  Like 0   Dislike 0
Forrige artikel Videre til den næste
Næste artikel Pyraustinae
Kommentarer (0)
Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha