Seediq sprog

Helge Stang Oktober 5, 2016 S 4 0
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc

Seediq er en Atayalic sprog, der tales i bjergene i det nordlige Taiwan fra de Seediq og Truku mennesker.

Underafsnit

Seediq består af tre vigtigste dialekter. Medlemmer af hver dialekt gruppe refererer til sig selv ved navnet på deres dialekt, mens Amis folk kalder dem "Taroko."

  • Truku - 20.000 medlemmer, herunder ikke-højttalere. Den Truku dialekt, transskriberet Tailuge i kinesisk, giver navn til Taroko-kløften.
  • Toda - 2.500 medlemmer, herunder ikke-højttalere.
  • Tgdaya - 2.500 medlemmer, herunder ikke-højttalere.

Morfologi

Seediq stavelser har C, CV, eller CVC strukturer, bortset fra nogle tilråb, som har CVCC strukturer. Disyllabic ord kan tage på følgende strukturer:

  • CVCV, CVCVC
  • CVCCV, CVCCVC

Der er 18-19 konsonanter og 4 vokaler. Vokaler i næstsidste stavelser er ofte / e /. Den stressede stavelse er normalt den næstsidste én, og udtales med en høj banen. I Truku dialekt stress er på den sidste stavelse resulterer i tab af første vokal i CVCCV og CVCCVC strukturer, f.eks sammenligne: qduriq & gt; pqdriqun, lqlaqi & gt; lqlqian. I Truku, er op til seks debut konsonanter mulige: CCCCCVC, for eksempel: tn'ghngkawas, mptrqdug, pngkrbkan, dmptbrinah.

Anbringer omfatter:

  • -et: skrå tilfælde
  • nød-: noget besat af foranstillet substantiv

Clitics modsætning anbringer, ikke forårsager fonologiske ændringer på deres rødder, hvortil de er knyttet.

Verber

Seediq verber har tre typer af stemmer, som igen bøjede til humør eller aspekt. Substantiver, dog ikke bøje til stemme.

  • Agent stemme - præget af -em- eller dets allomorphs mig eller Ø
  • Goal stemme
  • Overdragelse stemme

Der er fire grundlæggende aspekt / humør kategorier:

  • Neutral - samme som ikke-fremtid / imperfective
  • Perfekt - præget af personligt åndedrætsværn
  • Ikke-finite - bare stilk
  • Hortative - præget af -a

Fremtiden er præget af mig-, mpe-, MPE-KE.

Der er i alt fem forskellige verber klasser. Andre verber omfatter causatives, reciprokke og reflexives. Seriel verber konstruktioner er også tilladt.

Ordklasser

Teruku Seediq har 11 ordklasser.

  • Substantiver
  • Verber
  • Adjektiver
  • Tal
  • Personlige stedord
  • Deiksis
  • Adverbier
  • Konjunktiva
  • Præpositioner
  • Tilråb
  • Dømme endelige partikler

Ligesom mange andre formosanske og filippinske sprog, Seediq substantiver og verber opfører på samme måde. Adjektiver kan betragtes som en underkategori af verber.

Syntaks

Ordet rækkefølge Seediq er VOS, hvor S svarer til det argument, der er markeret med absolutive sag. Dette argument normalt opstår klausul-endelig, men kan efterfølges af en topicalized ergative argument. Ligesom mange af sine øvrige austronesiske slægtninge, Seediq indeholder stemme morfemer markeret på verbet, der angiver, hvilke af verbet argumenter behandles som emnet og dermed markeret med absolutive sag. I navneord sætninger, modifikatorer følger hovedet. I modsætning til tagalog og mange andre filippinske sprog, er der ingen linkere forbinder hoveder og modifikatorer.

Klausuler

Der er tre typer af Seediq klausuler:

  • Tilråb klausuler
  • Grundlæggende klausuler
  • Eksistentielle / rethaverisk klausuler

Grundlæggende klausuler har prædikater, fag og eventuelt ikke-omfattet argumenter og supplementer.

Emner kan genkendes via:

  • Voice anbringer
  • Clitic pronomen
  • Kvantor flydende
  • Relativering
  • Possessum degradering

Funktion ord

Nogle funktion ord er givet nedenfor:

  • ni - "og"
  • Deni - "og derefter"
  • 'u, du'u, ga, Dega - al mening "i tilfælde af, at"
  • Nasi - "hvis"
  • 'ana - "selv"
  • ka - underordne sammen, sag markør, linker
  • 'ini - inverteren
  • 'adi - negerer navneord sætning prædikater, fremtid / perfekt verber
  • wada - fortid
  • na'a - "havde bedre, kunne have gjort ..."
  • DIMA - "allerede"
  • hana - "bare"
  • ya'asa - "fordi"
  • niqan - eksistentiel prædikat
  • 'ungat - negativ eksistentiel prædikat

Deiksis omfatter:

  • niyi - det, denne ene
  • ga / gaga - at, det ene
  • hini - her
  • hi / hiya - der
  • ga / gaga hiya - derovre

Der er i alt seks præpositioner:

  • quri - mod, om, i retning af
  • pa'ah - fra
  • bitaq - indtil op til
  • sav - ligesom
  • 'ASAW - på grund af
  • mawxay - af hensyn til

Stative locatives tager ikke på nogen præpositioner, men er snarere placeret direkte efter verbet uden yderligere mærkning.

Prædikat extendere

Preverbal elementer såsom adverbier, demonstratives, og forholdsord kan bruges til at udvide prædikater. Nedenfor er en delvis liste over prædikatforbrydelser extendere fra Tsukida.

  • Extendere, der kræver neutrale verber
    • wada - fortid
    • ga - distal progressiv
    • niyi - proksimal progressiv
    • gisu - progressiv, stat
    • Meha - fremtiden, "vil gøre"
    • teduwa - "være i stand til at gøre"
    • Nasi - "hvis"
    • na'a - "kunne have gjort noget, men gjorde ikke
  • Extendere, der kræver ikke-finite verber
    • 'asi ~ Kasi - "på én gang, pludselig"
    • PASI - "på én gang"
    • kani - "man ikke nødt til at gøre noget, men gjorde det"
    • 'ini - negativ
    • 'Iya - negativ nødvendighed
  • Extendere, der kræver fremtidige former
    • så - "er / var ved at gøre"
    • rubang - "var ved at gøre"
  • Extendere, der kræver fremtidige / perfekte former for verber / substantiver
    • 'adi - negativ
  • Extendere, som der er kombineret med adjektiver / substantiver
    • Ma'a - "blive"
  • Extendere uden særlige krav
    • pekelug - "bare"
    • DIMA - "allerede"
    • hana - "omsider"
    • 'ida - "sikkert"
    • ya'a - usikkerhed
    • wana - kun
    • 'ana - "selv"
    • ma - "hvorfor"
    • 'alung ~' alaw ~ 'Arang - "som forventes"
    • Pida - præcis
    • lengu - "planlagt at gøre ..."
    • binaw - bekræftelse
    • 'atih - "i sidste øjeblik", "næsten"
    • seperang - "målrettet, med vilje"

Pronominer

Tal

Numrene kardinal er:

  • kingal
  • deha
  • Teru
  • sepat
  • Rima
  • mataru
  • mpitu
  • maspat
  • mengari
  • maxal

Andre tal og numeriske relaterede anbringer:

  • systematiske enheder: bruges til mennesker - én person
  • 'uwin: bruges til objekter - et objekt
  • maski- -l: bruges til at danne ord for 10, 20, 30, 40, 50
  • ma-xa-l: 10
  • m-Pusa-l: 20
  • mig-teru-l: 30
  • mig-sepat-ul: 40
  • mig-Rima-l: 50
  Like 0   Dislike 0
Forrige artikel Sinularia
Næste artikel Stuart Bannigan
Kommentarer (0)
Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha