Sporting Afrique FC

Juliane Reidar Oktober 16, 2016 S 25 0
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc

Sporting Afrique Football Club er en hedengangne ​​professionel fodboldklub, der spiller i Singapores S.League i 2006. Holdet bestod ikke af singaporeanere, men spillere af afrikansk afstamning. Sin trup bestod af spillere fra Nigeria, Cameroun, Kenya og Ghana. Klubben sluttede på 9. plads ud af 11 hold i S.League i sæsonen 2006. De blev involveret i en række af off-field kontroverser, og blev ikke inviteret af FAS til at deltage i S.League igen i 2007. Klubben spillede sine hjemmekampe på Yishun Stadion.

Ved at lade Sporting Afrique at slutte sig til ligaen, det S.League håbede, at deres engagement ville gøre konkurrencen mere spændende, og måske grave nogle gode spillere, der kunne være i stand til at ændre statsborgerskab til singaporeanske og dermed spille for Singapore fodboldlandshold.

I juni 2006 blev det rapporteret, at, mens spillerne var blevet lovet månedlige løn til S $ 1600, kun de modtaget S $ 100 om måneden, som S $ 700 blev fratrukket for mad, og S $ 800 for overnatning på trods af alle 22 teammedlemmer bor 5 eller 6 per værelse i det samme hus i et område, hvor et typisk hus leje var omkring S $ 3.000. Deres kontrakter også forbød at tale med medierne, men teammedlemmer kontaktede BBC anonymt, tegning international opmærksomhed. Klubbens præsident Collin Chee, der i første omgang havde hævdet at være "ikke kort skiftende nogen af ​​dem", til sidst bakket ned og blev enige om at hæve deres løn til S $ 600, med ydeevne bonusser og bedre boliger.

Ved afslutningen af ​​2006 sæsonen, holdet sluttede på 9. plads ud af 11 hold i S.League - et godt stykke under det oprindelige mål om en top tre finish.

Klubben anvendt til at spille i S.League igen i 2007, og fremlagde planer om at Football Association of Singapore for en betydelig omlægning af deres forvaltning. I december 2006 FAS annoncerede dog, at klubbens ansøgning om at deltage i ligaen i 2007 var blevet afvist.

Præsident

 • 2006-2007 Collin Chee

S.League Record

 • 2006 - 9. plads

Singapore Cup Record

 • 2006 - Første runde

Bemærkelsesværdige spillere

 • Jacques Ngo'o
 • Christian Priso
 • Ejienne Kaze Teffo
 • Frederick addai
 • Thomas Biketi
 • Harrison Muranda
 • Nicholas Muyoti
 • Christopher Nyangweso
 • Segun Adebayo
 • Churchill Agofure
 • Lukmon Anifaloyin
 • Kehinde Hussani Badmus
 •  Udo Fidelis Chika
 • Lucky Diokpara
 • Julius Ejueyitsi
 • Peter Lipede
 • Ferdinand Nnodim
 • Ifesinachi Nwaigwe
 • Nwankwo Ogochukwu
 • Michael Onyia
 • Fortune Udo
 • Obot Udoaka
 • Nzekwesi Udorji
 • Samuel Umoh
 • Sergio Yaale

Træner

 •  Guaxa Zhenyu
 •  Varadaraju Sundramoorthy
 •  Mahmadu
  Like 0   Dislike 0
Forrige artikel Ray Donaldson
Næste artikel The Jungle prinsesse
Kommentarer (0)
Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha