Sussan Ley

Ridvan Brandt August 8, 2016 S 0 0
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc

Sussan Penelope Ley, australsk politiker har været en Liberal Party of Australia medlem af den australske Repræsentanternes Hus siden november 2001, svarende til afdelingen for Farrer, New South Wales. Ley har været assisterende undervisningsministeren i Abbott regering siden 18 September 2013.

Tidlige år og baggrund

Hun blev født i Kano, Nigeria til engelske forældre. Hun emigrerede, da hun var 13. Hun blev uddannet på La Trobe University, University of New South Wales og Charles Sturt University. Hun har masters grader i beskatning og regnskabsvæsen. Hun var en flyveleder og kommercielle pilot, har været en landmand og arbejdede som shearer kok, og var direktør for teknisk træning ved Australian Beskatning kontor i Albury 1995-2001 inden de kommer ind i politik.

Karriere

Ley blev udnævnt Statssekretær i oktober 2004 og Statssekretær for landbrug, fiskeri og skovbrug i januar 2006.

Efter valget i 2007 blev Ley udnævnt Shadow minister for Boliger og Shadow minister for kvinders status ved oppositionslederen Dr. Brendan Nelson, flytter til Shadow minister for Told og retfærdighed, da Malcolm Turnbull blev oppositionslederen i september 2008.

Da Tony Abbott blev oppositionslederen i december 2009 fik hun porteføljen af ​​Shadow assistent Kasserer og blev flyttet til Shadow beskæftigelsesministeren Deltagelse og Shadow minister for børnepasning og Early Childhood Learning efter 2010 valget. Den 16. september blev Ley udnævnt assisterende undervisningsministeren i Abbott regering med ansvar for børnepasning.

  Like 0   Dislike 0
Næste artikel TV8
Kommentarer (0)
Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha